Aktualności

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”

 

 Andrzejki, dzień imienin Andrzeja kojarzy się z magiczną nocą wróżb, podczas której można poznać swoją przyszłość. Dla katolików to czas ostatnich zabaw, przed rozpoczynającym się adwentem. Natomiast tradycja tego dnia swoimi korzeniami sięga zamierzchłych czasów.Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.
W naszej szkole także obchodziliśmy dzień magii i wróżb. I chociaż uczniowie swoje przepowiednie traktowali z przymrużeniem oka, wszyscy bawili się znakomicie.

Wróżka Sandra, Ala, Weronika, Sylwia, Ula oraz wróżbita Krystian 28 i 29 listopada 2016 r. przenieśli swoich kolegóww świat magii i czarów
Uczniowie uczestniczyli w lekcji wychowawczej poświęconej obrzędom Andrzejkowym. Spotkanie rozpoczynało się prezentacją dotyczącą historii Andrzejek. Młodzież dowiedziała się skąd wziął się zwyczaj wróżenia, jakie wróżby stosowano dawniej i jakie praktykuje się do dziś. Każdy otrzymał „chińskie ciasteczko” zawierające przepowiednię.
W kolejnej części lekcji uczniowie udali się do wróżek, aby dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Z chęcią korzystali z wszystkich przygotowanych wróżb i konsultowali swoje przepowiednie z „Wróżkami”.
Dające najszersze pole interpretacji było lanie wosku przez dziurkę od klucza. Zatem i przy tej wróżbie uczniowie bawili się doskonale dając upust swojej wyobraźni.