Zespół Szkół przy OSiW w Iwoniczu

Dobry wybór by połączyć naukę ze zdobyciem zawodu

Aktualności

„Dwa głosy o 11 listopada” czyli niezwykła lekcja historii

 

 17 listopada w Zespole Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęła się uroczysta akademia poświęcona odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Uczniowie Gimnazjum dla Dorosłych i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przygotowani przez panią Agnieszkę Budzyńską, panią Laurę Gużkowską i panią Patrycję Józefowicz zaprezentowali dwa głosy o 11 listopada. Pierwszy głos ludzi młodych, beztroskich, żyjących teraźniejszością, niechętnie patrzących wstecz, tworzący klasę uczniowską i drugi głos- starszego pokolenia, które pamięta czasy rozbiorów, powstań i I wojny światowej, aż do momentu Odzyskania Niepodległości 11 listopada 1918 roku, zaprezentowany przez osobę Dziadka. 

 Ta postać przypomniała wszystkim zebranym: „Gdyby nie ta trudna przeszłość, nie byłoby nas w Europie”. Dialog międzypokoleniowy przeplatany był różnorodnymi pieśniami patriotycznymi. W akademii wzięli udział uczniowie Gimnazjum - Sylwia Widz, Urszula Leń, Mikołaj Jarosik, Monika Ciurkot i Zasadniczej Szkoły Zawodowej - Wioletta Sobolak, Szymon Bielecki, Alicja Pyrzak, Angelika Czereba. Przedstawienie zakończyło się piosenką Marka Grechuty „Wolność” wykonaną przez Sylwię Widz. Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Buczek, który przypomniał wszystkim patriotyzm i poświecenie Orląt Lwowskich porównując ich z postawą współczesnej młodzieży. Przepełnieni wzruszeniem wszyscy rozeszliśmy się do klas.