Zespół Szkół przy OSIW

Dobry wybór by połączyć naukę ze zdobyciem zawodu

Aktualności

WIEDZIEĆ WIĘCEJ, JEŚĆ ZDROWIEJ, ŻYĆ DŁUŻEJ!

 W dniu 13 marca 2018 r. gościliśmy w naszej szkole Panią dr Edytę Kwilosz, pielęgniarkę i wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Pani Edyta wspierając nas w projekcie, jaki realizujemy w br. szkolnym: „Na sportowo jest zdrowo”, wygłosiła prelekcję dotyczącą zdrowego żywienia oraz zaburzeń odżywiania.
 Pani Doktor zwróciła uwagę na wiele ważnych czynników warunkujących nasze dobre zdrowie i samopoczucie. Podczas spotkania przekonywała młodzież o tym, jak ważne jest spożywanie urozmaiconych posiłków, z różnych grup żywnościowych.

 Organizm człowieka musi być zaopatrywany w wodę, białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, składniki mineralne oraz witaminy. Szczególnie ważne jest to w trakcie rozwoju młodego człowieka. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak można obliczyć wskaźnik masy ciała - BMI, oraz jak nie dopuścić do nadwagi. Prelegentka zwróciła także uwagę na ogromną szkodliwość napojów energetycznych, po które tak chętnie ostatnio sięgają młodzi ludzie. Zachęcała natomiast uczniów do aktywności fizycznej, uprawiania sportów. Dużą wagę przywiązała do chorób wynikających ze złego odżywiania się. Omówiła między innymi takie choroby jak: anoreksja i bulimia. 
Spotkanie zakończyła słowami: „Wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”.