Zespół Szkół przy OSIW

Dobry wybór by połączyć naukę ze zdobyciem zawodu

Aktualności

Żołnierze Wyklęci Niezłomni Niezwyciężeni - Cześć ich pamięci!

 W marcu młodzież naszej szkoły, po raz kolejny, wzięła udział w obchodach narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem tych obchodów jest kształtowanie i pobudzanie postaw patriotycznych oraz kultywowanie pamięci o żołnierzach niezłomnych, którzy jako pierwsi stawiali opór sowietyzacji i podporządkowaniu Polski przez ZSRR. 
 Młodzież poznawała losy i sylwetki, działalność i ideały żołnierzy niezłomnych antykomunistycznego niepodległościowego podziemia. Uczniowie brali również udział w zajęciach historycznych i dyskusjach. Opracowali plakaty i prezentacje. Przygotowali wystawę prac plastycznych ich autorstwa, jak również gazetki i mini wystawę w klasie historycznej.

  W holu szkoły uczniowie przygotowali gazetkę z sylwetkami bohaterów pod czujnym okiem pani Patrycji Józefowicz. 
Finałem obchodów była akademia „Żołnierze Wyklęci, Niezłomni, Niezwyciężeni”. zorganizowana 1 marca br. Młodzież pod opieką pani Agnieszki Budzyńskiej postanowiła uczcić pamięć i cześć żołnierzy walczących o suwerenne państwo, o żołnierski honor, o prawo do normalności życia w nieco inny sposób. Spotkanie przygotowali i poprowadzili: Wioleta Sobolak, Karol Bryl, Klaudia Kozdroń i Aleksander Pańczyszyn. Zaprezentowali oni montaż poetycko - muzyczny w wykorzystaniem utworów im bliskich. Przy dźwiękach rapu patriotycznego rozbrzmiały wspomnienia o Niezłomnych, Wyklętych.

 Zebrana na sali młodzież naszej szkoły mogła poznać sylwetki i tragiczne losy bohaterów niepodległościowego podziemia m.in. Danuty Siedzikówny o pseud. „Inka”, Rotmistrza Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Mieczysława Dziemieszkiewicza- pseud. „Rój”, Elżbiety Zawadzkiej, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Szczególną uwagę poświęcono lokalnemu bohaterowi - Eugeniuszowi Werensowi o pseudonimie „Pik” i historii Rzeczpospolitej Iwonickiej. Wysłuchano także „Przesłania Żołnierzy Wyklętych”, którzy z ekranu przemówili do młodych.

 Mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom, nasi wychowankowie docenią wolność, w której przyszło im żyć oraz przyczynią się do wskrzeszenia i kultywowania pamięci o tych, którzy za tą wolność ginęli. Wierzymy, że wykształcą w sobie poczucie patriotyzmu i dumy z pokoleń Polaków, dzięki którym dane jest im żyć w niepodległej i „normalnej” Polsce.