Zespół Szkół przy OSiW w Iwoniczu

Dobry wybór by połączyć naukę ze zdobyciem zawodu

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na stałe wpisały się do Kalendarza Uroczystości organizowanych w Zespole Szkół przy OSiW OHP w Iwoniczu.

W tym roku, już po raz trzeci, społeczność naszej szkoły uczciła pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. Podczas obchodów uczniowie poznawali dramatyczne losy żołnierzy antykomunistycznego niepodległościowego podziemia po 1945 roku, którzy honor i miłość do ojczyzny cenili wyżej niż własne życie.

 

Przygotowywanie własnych prac plastycznych oraz zbieranie informacji poświęconych bohaterom walczącym w obronie niepodległej Polski było okazją do bliższego zapoznania się uczniów z powojenną historią naszego narodu. Tragiczne losy wielu wspaniałych ludzi – patriotów, stanowią wspaniały przykład, jak należy rozumieć i obchodzić święto „Żołnierzy Wyklętych”.

Żołnierze wyklęci - wymazani z pamięci bohaterowie minionych lat. Ich dzieje były przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Nazywano ich „bandytami”, „zaplutymi karłami reakcji”, „faszystami” i „wrogami demokracji”. Ginęli w walce. Byli podstępnie zabijani, a przecież walczyli o Polskę niepodległą, wolną. Droga do tej wolności była długa, ale stała się faktem. Dziś naszą powinnością jest pamiętać o nich. Dlaczego? Za trud walki, którą podjęli i lata spędzone w historycznym niebycie, winni jesteśmy przywrócenie ich zbiorowej pamięci. Bo byli wierni swoim ideałom, umiłowali wolność i niepodległość. Dzisiaj mogą stanowić przykład dla pokoleń, jak w czasach wolności niezłomnie i z pełną odpowiedzialnością dbać o nią, pielęgnować, kształtować, aby jej nie utracić i mądrze z niej skorzystać.

W czasie obchodów zaproszono uczniów do zwiedzania wystawy poświęconej „Żołnierzom Wyklętym” eksponowanej w budynku szkoły oraz do obejrzenia inscenizacji teatralnych ukazujących dramat polskich patriotów. Projekcje spektakli poprzedzono wprowadzeniem historycznym. Na tablicy szkolnej umieszczono informacje dotyczące genezy tego święta oraz materiały wyjaśniające, czym było powojenne podziemie niepodległościowe. Podkreślono znaczenie postawy „Żołnierzy Wyklętych” w budowaniu niepodległej Polski.

W dniach  od 1 do 5 marca, uczniowie mogli obejrzeć 3 spektakle teatralne Sceny Faktu Teatru Telewizji, prezentujące historie trójki bohaterów: Danuty Siedzikówny „Inki”, rotmistrza Witolda Pileckiego i Jana Rodowicza „Anody”.

Dzieje pojedynczych żołnierzy i całych oddziałów pomagają kształtować patriotyczną postawę, inspirować do działania na rzecz wspólnego dobra. Spośród wielu historii bohaterów II konspiracji, to właśnie biografia 17-letniej „Inki” – sanitariuszki V Wileńskeij Brygady AK skłoniły uczniów do refleksji na temat patriotyzmu, przywiązania do tradycji, budowania świadomości narodowej i dumy kolejnych pokoleń Polaków.

Młodzież wykonała piękne prace. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Jakub Szczudlak z klasy III a   oraz Iza Smolik i Jakub Janicki z klasy III B.